Sandvik Coromant MAGL 3 150 H13A CoroCut™ XS insert for grooving
Next
Sandvik Coromant LG123H1-0300-0015-RS1115 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
Sandvik Coromant LG123H1-0300-0015-RS1115 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
R 384,10
inc. vat
In stock
SKU
5734325
T-Max® U-Lock insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® U-Lock insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.7g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| CW - Cutting Width | 1.1mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0.05mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.13mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.08mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.08mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 0.7mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.02mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.02mm |
| ORDCODE | L154.0G-11CC01-110 1020 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:01:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TBC11L_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | CC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review