Sandvik Coromant 860.1-0595-019A1-PM 4234 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-0580-019A1-PM 4234 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-0580-019A1-PM 4234 CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
R 1 880,25
inc. vat
In stock
SKU
6040121
CoroDrill® 860 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 65.1mm |
| BD - Body Diameter | 5.9mm |
| LB - Body Length | 30mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 134881/min |
| WT - Weight Of Item | 33.7g |
| OAL - Overall Length | 72mm |
| OHX - Maximum Overhang | 29.0761mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.12deg |
| LU - Usable Length | 17.4mm |
| DC - Cutting Diameter | 5.9mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 29.545939deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2.949152542373 |
| PL - Point Length | 0.9mm |
| LCF - Chip Flute Length | 28mm |
| SIG - Point Angle | 147deg |
| ORDCODE | 860.1-0590-019A1-PM 4234 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-03-01 01:12:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 4234 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A12S-SVUBL 2-EB1 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A16T-SDXCR 3 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 3 052,10 inc. vat -
Sandvik Coromant A12S-SVUBR 2-EB1 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat
Write Your Own Review