Sandvik Coromant LAF151.37-25-024A30 T-Max™ Q-Cut boring bar for face grooving
Next
Sandvik Coromant LF123K25-2525B-220BM CoroCut™ 1-2 shank tool for face grooving
Previous
Sandvik Coromant LF123K25-2525B-220BM CoroCut™ 1-2 shank tool for face grooving
Previous
R 5 787,95
inc. vat
In stock
SKU
5734802
T-Max® Q-Cut boring bar for face grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut boring bar for face grooving
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 200mm |
| BD - Body Diameter | 25mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.58kg |
| OAL - Overall Length | 200mm |
| OHX - Maximum Overhang | 62.5mm |
| LSC - Clamping Length | 137.5mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 31.4mm |
| WF - Functional Width | 12.75mm |
| HF - Functional Height | 0.1mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 5.287mm |
| H - Shank Height | 23mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 5.3mm |
| DAXN - Minimum Axial Groove Outside Diameter | 24mm |
| DAXX - Maximum Axial Groove Outside Diameter | 101mm |
| ORDCODE | LAF151.37-25-024A25 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_G2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-01 01:07:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CB3F25_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N151.3-300-25- 7G |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| AXGSUP - Axial Groove Support Direction | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review