Sandvik Coromant LDHT 19 04 00-ML 1025 T-Max™ Long edge insert for milling
Next
Sandvik Coromant DNMG 15 04 12-KR 3210 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DNMG 15 04 12-KR 3210 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 579,60
inc. vat
In stock
SKU
5733645
T-Max® Long edge insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Long edge insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 12g |
| AN - Clearance Angle Major | 20deg |
| RE - Corner Radius | 1.6mm |
| Insert Thickness | 4.7498mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 19mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| W1 - Insert Width | 13.716mm |
| ORDCODE | LEHW 18 04 16R-2 1025 |
| CHANGEDATE | 2022-03-28 13:13:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 18 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_LE1804_1 |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | ML |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review