Sandvik Coromant DNMG 15 06 12-QM H13A T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant LEHW 18 04 16R-2 1025 T-Max™ Long edge insert for milling
Previous
Sandvik Coromant LEHW 18 04 16R-2 1025 T-Max™ Long edge insert for milling
Previous
R 473,80
inc. vat
In stock
SKU
5733675
T-Max® Long edge insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Long edge insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 10.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| Insert Thickness | 4.7498mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 19.1mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| W1 - Insert Width | 13.7668mm |
| ORDCODE | LDHT 19 04 00-ML 1025 |
| CHANGEDATE | 2022-03-28 13:13:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_LD1904_1 |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | ML |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review