Sandvik Coromant LF123D08-2020B CoroCut™ 1-2 shank tool for parting and grooving
Next
Sandvik Coromant LF123D08-1212B CoroCut™ 1-2 shank tool for parting and grooving
Previous
Sandvik Coromant LF123D08-1212B CoroCut™ 1-2 shank tool for parting and grooving
Previous
R 2 188,45
inc. vat
In stock
SKU
5732670
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 100mm |
| TQ - Torque | 2.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.19kg |
| OAL - Overall Length | 100mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25.5mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 17mm |
| HF - Functional Height | 16mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.1mm |
| H - Shank Height | 16mm |
| CW - Cutting Width | 1.5mm |
| B - Shank Width | 16mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 8mm |
| ORDCODE | LF123D08-1616B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A1616_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-27 10:04:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCD2_2 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N123D2-0150-0002-CM |
| SSC - Insert Seat Size Code | D |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-RC140-165L VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 43 751,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-TLE-BT85A Manual clamping unit for BMT turretsR 37 501,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-LC140-165L VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 43 751,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-TLE-MZ50V Manual clamping unit for Mazak machinesR 35 936,35 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-DNI-BT85A-I Driven tool holder for BMT-P turretsR 150 146,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-TLI-BT85A Manual clamping unit for BMT turretsR 37 501,50 inc. vat
Write Your Own Review