Sandvik Coromant LF123K25-2525B-058BM CoroCut™ 1-2 shank tool for face grooving
Next
Sandvik Coromant LF123L25-2525B-050BM CoroCut™ 1-2 shank tool for face grooving
Previous
Sandvik Coromant LF123L25-2525B-050BM CoroCut™ 1-2 shank tool for face grooving
Previous
R 2 941,70
inc. vat
In stock
SKU
5734594
CoroCut® 1-2 shank tool for face grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for face grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 150mm |
| TQ - Torque | 3.8Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.681kg |
| OAL - Overall Length | 150mm |
| OHX - Maximum Overhang | 44mm |
| LSC - Clamping Length | 106mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 26mm |
| HF - Functional Height | 25mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.35mm |
| H - Shank Height | 25mm |
| CW - Cutting Width | 6mm |
| B - Shank Width | 25mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 20mm |
| DAXN - Minimum Axial Groove Outside Diameter | 52mm |
| DAXX - Maximum Axial Groove Outside Diameter | 70mm |
| ORDCODE | LF123K20-2525B-040BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2525_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:25:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCK2_5 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N123K2-0600-0004-TF |
| SSC - Insert Seat Size Code | K |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| AXGSUP - Axial Groove Support Direction | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A392.45EH-40 20 060 CAT-V to Coromant EH adaptorR 7 503,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A392.45EH-40 12 060 CAT-V to Coromant EH adaptorR 5 798,30 inc. vat -
Sandvik Coromant A392.45EH-40 16 065 CAT-V to Coromant EH adaptorR 6 820,65 inc. vat -
Sandvik Coromant A392.45EH-40 10 056 CAT-V to Coromant EH adaptorR 5 456,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A392.45EH-40 25 068 CAT-V to Coromant EH adaptorR 8 185,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 392.55EH-40 25 062 MAS-BT 403 to Coromant EH adaptorR 8 185,70 inc. vat
Write Your Own Review