Sandvik Coromant LF151.23-16-30 T-Max™ Q-Cut shank tool for parting and grooving
Next
Sandvik Coromant LF150.23-3244M-0317C T-Max™ shank tool for parting and grooving
Previous
Sandvik Coromant LF150.23-3244M-0317C T-Max™ shank tool for parting and grooving
Previous
R 2 512,75
inc. vat
In stock
SKU
5733612
T-Max® Q-Cut shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 127mm |
| TQ - Torque | 6.8Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.329kg |
| OAL - Overall Length | 127mm |
| OHX - Maximum Overhang | 46.99mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 25.4mm |
| HF - Functional Height | 19.05mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 8.106mm |
| H - Shank Height | 19.05mm |
| CW - Cutting Width | 4mm |
| B - Shank Width | 19.05mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 24.892mm |
| ORDCODE | LF151.23-12-40 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1212_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-22 06:01:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CB2G40_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N151.2-400- 5E |
| SSC - Insert Seat Size Code | 40 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-391.20-18 060 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 649,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.20-20 060 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 649,95 inc. vat
Write Your Own Review