LOCTITE SI 5920 80 ml -Gasketing
Next
LOCTITE SI 5900 300 ml -Gasketing
Previous
LOCTITE SI 5900 300 ml -Gasketing
Previous
Special Price
R 1 273,81
inc. vat
Regular Price
R 1 498,60
inc. vat
In stock
SKU
LOCF000390
LOCTITE SI 5910 300ml Gasketing - a low strength gasketing product for flexible flanges that has good resistance to oil and joint movement.
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
LOCTITE SI 5910 RTV Silicone Flange Sealant is a one part RTV silicone that has superior flexibility and adhesion. Excellent fluid resistance. Medium body and easy to dispense. Non-corrosive, low odor, low volatility. Black in color.
A low strength, silicone-based gasketing product designed for use on flexible flanges with machined or cast surfaces (metal or plastic). It is suitable for gaps up to 1 mm and offers a cure-through volume (in 24 h) of 2.75 mm. Typical applications include stamped sheet metal covers (timing covers and oil sumps).
- Good resistance to oil and joint movement
- Can be supplied in cartridges, tubes or rocep cans
- For use with flexible flanges
- Reduces migration of liquid after application
| Pack Size | 300ml |
|---|
| Extrusion Rate | 500.0 g/min. |
| Key Characteristics | Oil Resistance: Excellent Oil Resistance |
| Operating Temperature | -55.0 - 200.0 °C (-65.0 - 400.0 °F ) |
| Substrates | Metal, Plastic, Glass, Ceramic |
| Tack Free Time | 40.0 min. |
| Technology | Silicone |
| Chemical Type | Oxime silicone |
| Appearance (uncured) | Black paste |
| Components | One component - requires no mixing |
| Viscosity | Thixotropic paste |
| Cure | Room temperature vulcanizing (RTV) |
| Application | Sealing |
| Specific Benefits | Excellent resistance to automotive engine oils |
More from Loctite Adhesives
-
TEROSON MS 939 BLACK 290 ml-Structural Adhesives & Sealants - 16 per CaseSpecial Price R 8 641,92 inc. vat Regular Price R 10 166,95 inc. vat -
LOCTITE SF 7063 - Hand Pump Surface cleaner 400 mlSpecial Price R 266,25 inc. vat Regular Price R 313,24 inc. vat -
TEROSON MS 939 GREY 290 ml-Structural Adhesives & Sealants - 12 per CaseSpecial Price R 3 945,22 inc. vat Regular Price R 4 641,43 inc. vat -
TEROSON MS 9320 OC 310 ml -Structural Adhesives & Sealants - 12 per CaseSpecial Price R 3 667,75 inc. vat Regular Price R 4 315,01 inc. vat -
TEROSON MS 930 WHITE 310 ml - Structural Adhesives & Sealants - 12 per CaseSpecial Price R 5 800,61 inc. vat Regular Price R 6 824,25 inc. vat -
TEROSON MS 939 WHITE 570 ml -Structural Adhesives & Sealants - 16 per CaseSpecial Price R 9 769,12 inc. vat Regular Price R 11 493,08 inc. vat
Write Your Own Review