Sandvik Coromant LPMH 25 06 10-PM 1025 Insert for milling
Next
Sandvik Coromant DNMX 15 06 08-WF 3005 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DNMX 15 06 08-WF 3005 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 533,60
inc. vat
In stock
SKU
5734678
Insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 23.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 21.59mm |
| W1 - Insert Width | 14.2748mm |
| ORDCODE | LPMH 25 06 10-MM 2040 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 04:53:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_LP2506_1 |
| Grade | 2040 |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review