The ALF100NW is an IP65 100W LED floodlight that is capable of producing 8000 lumens and is designed as a replacement for traditional floodlights. The glass cover is 4mm strengthened clear glass which is fully waterproof and resistant to most environmental factors. The lighting source is made up of high power SMD LED’s, which in turn are directly connected to the aluminium shell ensuring very low heat emissions and a much longer lifespan. The ALF100NW offers natural light for improved visibility.
Additional information
| EMC Compliant |
Approved |
|---|---|
| LED Power |
100W |
| LED Type |
SMD LED |
| LED Lumen |
8 000lm |
| Colour Temperature |
4000K |
| Rated Life Hrs |
25 000 HRS |
| Power Supply |
175 – 250V |
| Frequency |
50 – 60Hz |
| Power factor |
>0.9 |
| CRI |
≥80 |
| Beam Angle |
110° |
| IP Grade |
IP65 |
| Weight |
1260g |
| Dimensions |
295 (W) x 232 (H) x 31 (D) mm |
- 100W SMD LED Floodlight
- 8000 Lumens
- 110° Beam Angle
- Slim Aluminium casing
- Resistant to rust
- IC Driver
- 185 – 265V AC
- EMC Approved
- IP65
Major Tech MTi15 160 x 120 Pix, -20 °C to +350 °C, Thermal CameraR 51 175,00 inc. vat -
Major Tech MTi13 80 x 80 Pix, -20 °C to +350 °C, Thermal CameraR 20 470,00 inc. vat -
Major Tech MTi60 384 X 288 Pix, -20°C to + 400°C Thermal CameraR 105 110,00 inc. vat