This product is perfect for Driveways, Gardens Billboards, parking lots and highlighting focal features. The premium quality aluminium body which is incredibly corrosion resistant makes It easy to maintain and clean. The glass cover is 4mm strengthened clear glass which is fully waterproof and resistant to all environmental factors. The light source inside is made up of multiple high power SMD LED’s which are directly connected with the aluminium shell. The design ensures very low heat emissions and has a much longer lifespan.
Technical Datasheet
Additional information
| Weight |
0.38Kg |
|---|---|
| CRI |
≥70 |
| Dimensions |
150mm (W) x 148mm (L) x 26mm (D) |
| Beam Angle |
120° |
| Colour Temperature |
4000K |
| IP Grade |
IP65 |
| LED Lumen |
700lm |
| LED Power |
10W |