Major Tech 20W LED Floodlight - LFW-20NWC
Special Price R 206,48 inc. vat Regular Price R 217,35 inc. vat
In stock
SKU
MajLFW-20NWC
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
This 20W IP65 LED based floodlight is capable of producing 1600Lm and is designed as a replacement for traditional floodlights. The glass cover is 4mm strengthened clear glass which is fully waterproof and resistant to all environmental factors. The lighting source is made up of high power SMD LED’s, which in turn are directly connected to the aluminium shell ensuring very low heat emissions and a much longer lifespan. The LFW-20NWC offers a natural light for improved visibility.
Application:
Business
Industrial
Domestic
Technical Datasheet
Additional information
CRI
≥80
Frequency
50 – 60Hz
Beam Angle
110°
Colour Temperature
4000K
IP Grade
IP65
LED Lumen
1600lm
LED Power
20W
LED Type
SMD LED
Power factor
>0.5
Power Supply
AC220 – 240V
Rated Life Hrs
25 000 HRS
Weight
0.34Kg
Dimensions
140mm (W) x 120mm (H) x 25mm (D)
  • SMD LED
  • Natural White
  • 1600 Lumen
  • Slim Aluminium Casing
  • Resistant to rust
Write Your Own Review
Write a ReviewMajor Tech 20W LED Floodlight - LFW-20NWC