Major Tech 100W Solar LED Floodlight - Remote Control - STG11-100N
Special Price R 3 381,29 inc. vat Regular Price R 3 559,25 inc. vat
In stock
SKU
MajSTG11-100N
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
This 100W Solar Power LED floodlight is IP65 and is capable of producing 1800Lm and is designed as a replacement for traditional floodlights. This floodlight comes with a high power battery giving more power to LED’s for a brighter, longer-lasting Floodlight. The STG11-100N comes with a remote control giving you options such as reduced lumen output, timing options and automatic activation.
Remote Control :
  • Options – 3 Hrs, 5 Hrs, 8 Hrs & Auto
  • Additional Function – Brightness Adjustment
  • Batteries – 2 x AAA
Technical Datasheet
Additional information
LED Chip
100W
Real Power
12W
Lumen Efficiency
150Lm/W
LED Lumen
1800Lm
LED Type
SMD2835
Battery Capacity
3.2V, 24Ah
Battery Type
LifePo4
Rated Life Hrs
12-15 Hours
Beam Angle
110-120°
IP Grade
IP65
Dimensions
320 x 270 x 50mm
Colour Temperature
4000K
Solar Panel Power
22W, 6V
Solar Panel Material
Monocrystalline
Solar Panel Frame
Die-Cast Aluminium
Solar Panel Dimensions
350 x 350 x 30mm
Solar Cable
4.5m
  • 100W LED Chip
  • 1800 Lumen
  • SMD2835 LED
  • LifePo4 Battery
  • 12 – 15 Hour Charging
  • IP65 Housing
  • CCT: 4000K
More from Major Tech
  1. Major Tech TBP7-9 1000V Tool Backpack
    Major Tech TBP7-9 1000V Tool Backpack
    Special Price R 3 492,55 inc. vat Regular Price R 4 939,25 inc. vat
  2. Major Tech MT390 + MT290
    Major Tech MT390 + MT290
    R 34 843,92 inc. vat Regular Price R 38 151,25 inc. vat
  3. Major Tech 1000V Tool Backpack - Kit
    Major Tech 1000V Tool Backpack - Kit
  4. Major Tech HCT150 Hydraulic Crimping Tool Set
    Major Tech HCT150 Hydraulic Crimping Tool Set
  5. Major Tech Gas Soldering Iron Kit
    Major Tech Gas Soldering Iron Kit
Write Your Own Review
Write a ReviewMajor Tech 100W Solar LED Floodlight - Remote Control - STG11-100N