Major Tech 60W Solar LED Floodlight - Remote Control - STG11-60N
Special Price R 2 467,96 inc. vat Regular Price R 2 597,85 inc. vat
In stock
SKU
MajSTG11-60N
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
This 60W Solar Power LED floodlight is IP65 and is capable of producing 1200Lm and is designed as a replacement for traditional floodlights. This floodlight comes with a high power battery giving more power to LED’s for a brighter, longer-lasting Floodlight. The STG11-60N comes with a remote control giving you options such as reduced lumen output, timing options and automatic activation.
Remote Control :
  • Options – 3 Hrs, 5 Hrs, 8 Hrs & Auto
  • Additional Function – Brightness Adjustment
  • Batteries – 2 x AAA
Technical Datasheet
Additional information
LED Chip
60W
Real Power
8W
Lumen Efficiency
150Lm/W
LED Lumen
1200Lm
LED Type
SMD2835
Battery Capacity
3.2V, 18Ah
Battery Type
LifePo4
Rated Life Hrs
12-15 Hours
Beam Angle
110-120°
IP Grade
IP65
Dimensions
232 x 210 x 50mm
Colour Temperature
4000K
Solar Panel Power
16W, 6V
Solar Panel Material
Monocrystalline
Solar Panel Frame
Die-Cast Aluminium
Solar Panel Dimensions
290 x 350 x 30mm
Solar Cable
4.5m
  • 60W LED Chip
  • 1200 Lumen
  • SMD2835 LED
  • LifePo4 Battery
  • 12 – 15 Hour Charging
  • IP65 Housing
  • CCT: 4000K
Write Your Own Review
Write a ReviewMajor Tech 60W Solar LED Floodlight - Remote Control - STG11-60N