Sandvik Coromant MB-07B030-02-10R 1025 CoroCut™ MB solid carbide head for back boring
Next
Sandvik Coromant MB-07B030-02-11L 1025 CoroCut™ MB solid carbide head for back boring
Previous
Sandvik Coromant MB-07B030-02-11L 1025 CoroCut™ MB solid carbide head for back boring
Previous
R 427,80
inc. vat
In stock
SKU
5735549
CoroCut® MB solid carbide head for back boring
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® MB solid carbide head for back boring
| DCON - Connection Diameter | 7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 1.3mm |
| WT - Weight Of Item | 3g |
| OAL - Overall Length | 4.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 1.3mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 92deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 11mm |
| WF - Functional Width | 6.8mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| LPR - Protruding Length | 4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2.6mm |
| ORDCODE | MB-07B030-02-11R 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMD_C0070_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-18 11:04:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-DCRNR-27060-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDJNL-35060-15-2 T-Max™ cutting unit for turningR 5 463,65 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDJNL-35060-1504 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDJNR-35060-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDJNR-35060-11 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat
Write Your Own Review