Sandvik Coromant N123H1-0475-RO 1125 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Next
Sandvik Coromant N123F1-0318-RO S05F CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
Sandvik Coromant N123F1-0318-RO S05F CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
R 448,50
inc. vat
In stock
SKU
6198471
CoroCut® 1-2 insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.9g |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 105deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 2.375mm |
| Insert Thickness | 4.35mm |
| CW - Cutting Width | 4.75mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2.2mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.01mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.01mm |
| LIG - Insert Gauge Length | 25.05mm |
| ORDCODE | N123H1-0475-RO 1105 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 11:46:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 9 |
| SSC - Insert Seat Size Code | H |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CCH1_1 |
| Grade | 1105 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | RO |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review