Sandvik Coromant N123J2-0635-RO 1005 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Next
Sandvik Coromant N123J2-0635-RO H13A CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
Sandvik Coromant N123J2-0635-RO H13A CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
R 760,15
inc. vat
In stock
SKU
5736672
CoroCut® 1-2 insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 8.2g |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 3.175mm |
| Insert Thickness | 4.35mm |
| CW - Cutting Width | 6.35mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 22mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.01mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.01mm |
| LIG - Insert Gauge Length | 25.05mm |
| ORDCODE | N123J2-0635-RO S05F |
| CHANGEDATE | 2022-09-07 11:58:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 9 |
| SSC - Insert Seat Size Code | J |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CCJ2_1 |
| Grade | S05F |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | RO |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SVHBR 16 3D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 401,20 inc. vat -
Sandvik Coromant SVHBR 2020K 16 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 226,40 inc. vat -
Sandvik Coromant SVHBR 2525M 16 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 401,20 inc. vat -
Sandvik Coromant SVHBR 16 3C CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 401,20 inc. vat
Write Your Own Review