Sandvik Coromant R151.2-200 12-5F 235 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Next
Sandvik Coromant R151.2-200 12-5F 2135 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Previous
Sandvik Coromant R151.2-200 12-5F 2135 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Previous
R 595,70
inc. vat
In stock
SKU
5741499
CoroCut® 1-2 insert for parting
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 insert for parting
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.9g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| CW - Cutting Width | 2.5mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.1mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.1mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 19.4mm |
| PSIRR - Major Right Hand Cutting Edge Angle | 15deg |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.05mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.05mm |
| ORDCODE | R123F2-0250-1501-CS 1125 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:38:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | F |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CCF2_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | CS |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SDJCR 10 3HP CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 3 671,95 inc. vat
Write Your Own Review