Sandvik Coromant R123G2-0300-0501-CF 1125 CoroCut™ 1-2 insert for parting
Next
Sandvik Coromant R123F2-0250-1501-CS 1125 CoroCut™ 1-2 insert for parting
Previous
Sandvik Coromant R123F2-0250-1501-CS 1125 CoroCut™ 1-2 insert for parting
Previous
R 250,70
inc. vat
In stock
SKU
5741502
T-Max® Q-Cut insert for parting
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut insert for parting
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.7g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 5.617mm |
| CW - Cutting Width | 2mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.2mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.1mm |
| PSIRR - Major Right Hand Cutting Edge Angle | 12deg |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.05mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.05mm |
| ORDCODE | R151.2-200 12-5F 235 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:38:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 20 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CB2G20_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 5F |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant PVJNL 2020K 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 4 511,45 inc. vat -
Sandvik Coromant PVJNR 2525M 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 4 792,05 inc. vat -
Sandvik Coromant PVJNR 1616H 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 4 056,05 inc. vat -
Sandvik Coromant PVJNL 2525M 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 4 792,05 inc. vat -
Sandvik Coromant PVJNR 2020K 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 4 511,45 inc. vat -
Sandvik Coromant PVJNL 3225P 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 5 247,45 inc. vat
Write Your Own Review