Sandvik Coromant RCGX090700E 6060 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCGX060600T01020 670 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCGX060600T01020 670 T-Max™ insert for turning
Previous
R 132,25
inc. vat
In stock
SKU
5740092
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8mm |
| RE - Corner Radius | 4mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.4mm |
| ORDCODE | RCGX 08 03 M0-AL H10 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:31:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC0803M_1 |
| Grade | H10 |
| SUBSTRATE | HF |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | AL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A392.45EH-40 12 060 CAT-V to Coromant EH adaptorR 5 798,30 inc. vat -
Sandvik Coromant A392.45EH-40 10 056 CAT-V to Coromant EH adaptorR 5 456,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A392.45EH-40 25 068 CAT-V to Coromant EH adaptorR 8 185,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A392.45EH-40 20 060 CAT-V to Coromant EH adaptorR 7 503,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A392.45EH-40 16 065 CAT-V to Coromant EH adaptorR 6 820,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 392.55EH-40 25 062 MAS-BT 403 to Coromant EH adaptorR 8 185,70 inc. vat
Write Your Own Review