Sandvik Coromant RCGX090700E 6065 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCGX 08 03 M0-AL H10 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCGX 08 03 M0-AL H10 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 450,80
inc. vat
In stock
SKU
5740108
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 4.7625mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| ORDCODE | RCGX090700E 6060 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:31:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 6 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC0907_1 |
| Grade | 6060 |
| SUBSTRATE | CS |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | E |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant LAG151.32-32S-40 T-Max™ Q-Cut boring bar for groovingR 5 188,80 inc. vat
Write Your Own Review