Sandvik Coromant RCGX060600E 650 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCGX 06 02 M0-AL H10 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCGX 06 02 M0-AL H10 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 450,80
inc. vat
In stock
SKU
5738788
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 3.175mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | RCGX060600E 6065 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 02:41:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 6 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC0606_1 |
| Grade | 6065 |
| SUBSTRATE | CS |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | E |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-391.19-20 085 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PRDCN-00080-25A T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.14-20 060 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 460,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.14-25 060 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 460,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.14-25 100 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 460,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.19-08 075 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat
Write Your Own Review