Sandvik Coromant RCHT 20 06 M0-PL 1025 CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCGX060600E 6065 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCGX060600E 6065 T-Max™ insert for turning
Previous
R 453,10
inc. vat
In stock
SKU
5738790
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 3.175mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | RCGX060600E 650 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 02:41:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 6 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC0606_1 |
| Grade | 650 |
| SUBSTRATE | CM |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | E |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review