Sandvik Coromant RCHT1204M0-ML 1040 CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCHT 09 T3 00-ML 1040 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant RCHT 09 T3 00-ML 1040 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
R 217,35
inc. vat
In stock
SKU
5907149
CoroMill® 200 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 10mm |
| RE - Corner Radius | 5mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 5mm |
| ORDCODE | RCHT 10 T3 M0-ML 1040 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:29:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 10 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC10T3M_1 |
| Grade | 1040 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | ML |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216F-16A20C-100 CoroMill™ 216F ball nose milling cutterR 14 283,00 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-32 06 E-M 2040 CoroMill™ 216 ball nose insertR 1 186,80 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-32B32-070 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 8 903,30 inc. vat
Write Your Own Review