Sandvik Coromant RCHT 20 06 M0-KL H13A CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCHT 19 06 00-ML 2040 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant RCHT 19 06 00-ML 2040 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
R 493,35
inc. vat
In stock
SKU
5740004
CoroMill® 200 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.019kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 19.05mm |
| RE - Corner Radius | 9.525mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2.79mm |
| ORDCODE | RCHT 19 06 00-PL 1025 |
| CHANGEDATE | 2022-03-28 14:38:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1906_1 |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D1750L25-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 856,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1250C4-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 879,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1250L20-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 338,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1750L25-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1750L25-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 884,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1750L25-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 491,10 inc. vat
Write Your Own Review