Sandvik Coromant RCHT 19 06 00-PL 1025 CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCHT 13 04 00-ML 2040 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant RCHT 13 04 00-ML 2040 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
R 509,45
inc. vat
In stock
SKU
5740003
CoroMill® 200 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.019kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 19.05mm |
| RE - Corner Radius | 9.525mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2.79mm |
| ORDCODE | RCHT 19 06 00-ML 2040 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:30:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1906_1 |
| Grade | 2040 |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | ML |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA210-032M32-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 270,95 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-025O25-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 5 822,45 inc. vat -
Sandvik Coromant RA300-051R19-13M CoroMill™ 300 face milling cutterR 8 046,55 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-035M32-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 897,70 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-032O25-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 897,70 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-032O25-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 270,95 inc. vat
Write Your Own Review