Sandvik Coromant RCHT1204M0-ML 2040 CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCHT 12 04 M0-KL H13A CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant RCHT 12 04 M0-KL H13A CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
R 269,10
inc. vat
In stock
SKU
5739857
CoroMill® 200 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12mm |
| RE - Corner Radius | 6mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.76mm |
| ORDCODE | RCHT1204M0-ML 2030 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:30:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1204M_1 |
| Grade | 2030 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | ML |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R300-032A25-08M CoroMill™ 300 face milling cutterR 6 958,65 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-032A25-12M CoroMill™ 300 face milling cutterR 5 653,40 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-032A25-10H CoroMill™ 300 face milling cutterR 6 958,65 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-032A25-10M CoroMill™ 300 face milling cutterR 6 306,60 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-020A25L-10L CoroMill™ 300 face milling cutterR 4 349,30 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-032A25-12H CoroMill™ 300 face milling cutterR 6 306,60 inc. vat
Write Your Own Review