Sandvik Coromant RCKT 16 06 M0-MM 2040 CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCKT 16 06 M0-MM 2030 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant RCKT 16 06 M0-MM 2030 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
R 446,20
inc. vat
In stock
SKU
5740451
CoroMill® 200 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12mm |
| RE - Corner Radius | 6mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4mm |
| BN - Face Land Width | 0.2mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.76mm |
| ORDCODE | RCKT 12 04 MO 6190 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:32:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1204M_1 |
| Grade | 6190 |
| SUBSTRATE | CN |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SK15 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review