Sandvik Coromant RCMX 12 04 00E 235 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMX 12 04 00E S05F T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMX 12 04 00E S05F T-Max™ P insert for turning
Previous
R 151,80
inc. vat
In stock
SKU
5740656
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.003kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 4.7625mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4mm |
| BN - Face Land Width | 0.08mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | RCMT 09 T3 00 235 |
| CHANGEDATE | 2022-03-11 08:03:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC09T3_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 00 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review