Sandvik Coromant RCMX 10 03 00 H13A T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMT 16 06 M0 235 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMT 16 06 M0 235 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 174,80
inc. vat
In stock
SKU
5740686
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 10mm |
| RE - Corner Radius | 5mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | RCMT 10 T3 M0-SM 1115 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:35:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 10 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC10T3M_1 |
| Grade | 1115 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-DSDNN-00065-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-DSDNN-00065-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-A390.455-50 100 CAT-V to Coromant Capto™ adaptorR 8 593,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-DSKNR-55080-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat
Write Your Own Review