Sandvik Coromant RCMT 32 09 M0 235 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMX 20 06 00 4215 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMX 20 06 00 4215 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 1 117,80
inc. vat
In stock
SKU
5741098
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 93.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 32mm |
| RE - Corner Radius | 16mm |
| Insert Thickness | 9.525mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 9.7mm |
| BN - Face Land Width | 0.2mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | RCMT 32 09 M0 H13A |
| CHANGEDATE | 2022-03-09 16:52:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 32 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC3209M_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | M0 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D5600L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 615,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5500L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 14 794,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2150L25-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 300,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5500L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 222,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5500L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 865,05 inc. vat
Write Your Own Review