Sandvik Coromant RF123T06-1212BM CoroCut™ 3 shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant RF151.23-1616-20M1 T-Max™ Q-Cut shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant RF151.23-1616-20M1 T-Max™ Q-Cut shank tool for parting & grooving
Previous
R 2 406,95
inc. vat
In stock
SKU
5740918
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 125mm |
| TQ - Torque | 2.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.113kg |
| OAL - Overall Length | 125mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 10mm |
| HF - Functional Height | 10mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| H - Shank Height | 10mm |
| CW - Cutting Width | 2mm |
| B - Shank Width | 10mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 10mm |
| CUTDIA - Work Piece Parting Diameter Maximum | 20mm |
| ORDCODE | RF123E10-1010B-S |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A1010_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 15:13:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCE2_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N123E2-0200-0002-CM |
| SSC - Insert Seat Size Code | E |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 881-D1400L20-03 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 8 078,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 881-D1400L20-05 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 10 098,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 881-D1400L20-04 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 9 289,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 881-D1400L20-02 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 7 673,95 inc. vat
Write Your Own Review