Sandvik Coromant RG123L1-0300-0015-RS1115 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Next
Sandvik Coromant RG123L1-0200-0010-RS1115 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
Sandvik Coromant RG123L1-0200-0010-RS1115 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
R 989,00
inc. vat
In stock
SKU
5741386
CoroCut® 1-2 insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 23.2g |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 62mm |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 90deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 4.35mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.2mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.2mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 9mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.05mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.05mm |
| DAXN - Minimum Axial Groove Outside Diameter | 147mm |
| ORDCODE | RG123L1-0300-0002-GS1115 |
| CHANGEDATE | 2022-09-07 13:00:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 9 |
| SSC - Insert Seat Size Code | LX |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CCLX1_1 |
| Grade | 1115 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | GS |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TNMG 33 09 24-MR 4425 T-Max™ P insert for turningR 1 026,95 inc. vat
Write Your Own Review