Sandvik Coromant RPGN120400E 6060 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant RPGN060300E 6060 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RPGN060300E 6060 T-Max™ insert for turning
Previous
R 284,05
inc. vat
In stock
SKU
5916220
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 4.7625mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| ORDCODE | RPGN090300E 6060 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:34:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RP0903_1 |
| Grade | 6060 |
| SUBSTRATE | CS |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | E |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review