Sandvik Coromant 1B232-1270-XA 1620 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Next
Sandvik Coromant 1B232-0953-XA 1620 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Previous
Sandvik Coromant 1B232-0953-XA 1620 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Previous
R 1 067,20
inc. vat
In stock
SKU
6259447
CoroMill® Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
| DCON - Connection Diameter | 6.35mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50.8mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.03kg |
| OAL - Overall Length | 50.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 14.8mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| RE - Corner Radius | 3.175mm |
| LU - Usable Length | 12.7mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12.7mm |
| DC - Cutting Diameter | 6.35mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1.5deg |
| PSIR - Tool Lead Angle | 0deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2 |
| DCTOLL - Lower Cutting Diameter Tolerance | -0.036mm |
| DCTOLU - Upper Cutting Diameter Tolerance | 0mm |
| ORDCODE | 1B232-0635-XA 1620 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-13 12:06:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1620 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | STRAIGHT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-PCLNL-22110-12M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PCLNL-17090-12M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PCLNL-27140-12M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PCLNL-13080-09M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDUNR-22110-11M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 517,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PCLNR-27120-12M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 517,70 inc. vat
Write Your Own Review