Sandvik Coromant 1B232-0318-XA 1620 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Next
Sandvik Coromant 1B232-0635-XA 1620 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Previous
Sandvik Coromant 1B232-0635-XA 1620 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Previous
R 2 543,80
inc. vat
In stock
SKU
6259448
CoroMill® Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
| DCON - Connection Diameter | 12.7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 76.2mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.136kg |
| OAL - Overall Length | 76.2mm |
| OHX - Maximum Overhang | 30.9mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| RE - Corner Radius | 6.35mm |
| LU - Usable Length | 25.4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 25.4mm |
| DC - Cutting Diameter | 12.7mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1.5deg |
| PSIR - Tool Lead Angle | 0deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2 |
| DCTOLL - Lower Cutting Diameter Tolerance | -0.043mm |
| DCTOLU - Upper Cutting Diameter Tolerance | 0mm |
| ORDCODE | 1B232-1270-XA 1620 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R5000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-13 12:06:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1620 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | STRAIGHT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SRACL 20 4D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 638,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRACR 16 3D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRACR 16 2D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRACR 16 4D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat
Write Your Own Review