Sandvik Coromant 1K325-1000-XB 1730 CoroMill™ Dura solid carbide end mill for General Machining
Next
Sandvik Coromant 1K325-0600-XB 1730 CoroMill™ Dura solid carbide end mill for General Machining
Previous
Sandvik Coromant 1K325-0600-XB 1730 CoroMill™ Dura solid carbide end mill for General Machining
Previous
R 1 306,40
inc. vat
In stock
SKU
8213554
CoroMill® Dura solid carbide end mill for General Machining
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Dura solid carbide end mill for General Machining
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 58mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.039kg |
| OAL - Overall Length | 58mm |
| OHX - Maximum Overhang | 22mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 10deg |
| H - Shank Height | 6.6mm |
| LU - Usable Length | 12mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 18mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.2mm |
| DC - Cutting Diameter | 8mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 7.6mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 36.5deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 1.5 |
| ORDCODE | 1K325-0800-XB 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-26 14:31:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | WE |
| STDNO - Standard Number | ISO3338-2 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 5 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review