Sandvik Coromant 2H310-1200-150-SC 6060 CoroMill™ Plura solid ceramic face mill
Next
Sandvik Coromant 2F210-1200-200-SC 6060 CoroMill™ Plura solid ceramic end mill for High speed roughing
Previous
Sandvik Coromant 2F210-1200-200-SC 6060 CoroMill™ Plura solid ceramic end mill for High speed roughing
Previous
R 5 303,80
inc. vat
In stock
SKU
7503629
CoroMill® Plura solid ceramic face mill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid ceramic face mill
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 60mm |
| BD - Body Diameter | 9.5mm |
| LB - Body Length | 15mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 350001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.026kg |
| OAL - Overall Length | 60mm |
| OHX - Maximum Overhang | 20mm |
| LSC - Clamping Length | 40mm |
| RE - Corner Radius | 5mm |
| LU - Usable Length | 15mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.7mm |
| DC - Cutting Diameter | 10mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 3.4mm |
| DN - Neck Diameter | 9.5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 38deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | -5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 3deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 1.5 |
| REEQ - Corner Radius Equivalent | 1.99mm |
| ORDCODE | 2H310-1000-150-SC 6060 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-05-10 17:05:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 6060 |
| SUBSTRATE | CS |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-SDUCR-20-07-EX CoroTurn™ 107 head for back boringR 4 403,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-SDUCR-25-07-DX CoroTurn™ 107 head for back boringR 4 606,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-SDXCL-25-07-D CoroTurn™ 107 head for turningR 4 606,90 inc. vat
Write Your Own Review