Sandvik Coromant 2P170-0600-NA H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Next
Sandvik Coromant 2P170-0400-NA H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Previous
Sandvik Coromant 2P170-0400-NA H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Previous
R 1 321,35
inc. vat
In stock
SKU
6260040
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
| DCON - Connection Diameter | 5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 60mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 24.5g |
| OAL - Overall Length | 60mm |
| OHX - Maximum Overhang | 32mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RE - Corner Radius | 0.15mm |
| LU - Usable Length | 20mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 20mm |
| DC - Cutting Diameter | 5mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 4.7mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 25deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 17deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4 |
| ORDCODE | 2P170-0500-NA H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F5000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:51:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | AL |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review