Sandvik Coromant 2P211-0060-PC 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for micro-milling
Next
Sandvik Coromant 2P210-0800-NC N20C CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Previous
Sandvik Coromant 2P210-0800-NC N20C CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Previous
R 1 503,05
inc. vat
In stock
SKU
6260056
CoroMill® Plura solid carbide end mill for micro-milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for micro-milling
| DCON - Connection Diameter | 3mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 38mm |
| BD - Body Diameter | 0.46mm |
| LB - Body Length | 3.76mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 30deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.013kg |
| OAL - Overall Length | 38mm |
| OHX - Maximum Overhang | 10mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 0mm |
| LU - Usable Length | 1.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 0.5mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 0.5mm |
| DN - Neck Diameter | 0.46mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 1.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3 |
| ORDCODE | 2P211-0050-PC 1620 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F3000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:51:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1620 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DDHNL 2525M 1504 T-Max™ P shank tool for turningR 1 812,40 inc. vat
Write Your Own Review