Sandvik Coromant 2P460-0800-OA O10M CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Edging applications
Next
Sandvik Coromant 2P460-0635-OA O10M CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Edging applications
Previous
Sandvik Coromant 2P460-0635-OA O10M CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Edging applications
Previous
R 3 528,20
inc. vat
Out of stock
SKU
7254410
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Edging applications
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Edging applications
| DCON - Connection Diameter | 7.9375mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 63.5mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 240001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.042kg |
| OAL - Overall Length | 63.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 27.5mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 0mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 19.1mm |
| DC - Cutting Diameter | 7.938mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 7.938mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 40deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 40deg |
| SPTL - Length Were Flute Helix Hand Changes Direction | 5mm |
| ORDCODE | 2P460-0794-OA O10M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R3125_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-07-07 11:04:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | O10M |
| COATING | DCT Sp3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | OA |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-32R151.3-08-20 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 3 088,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-32R151.3-07-25 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 3 088,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-32R151.21-32-50 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 124,05 inc. vat
Write Your Own Review