Sandvik Coromant 2S340-1600-300-MA 1640 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Next
Sandvik Coromant 2S340-1600-150-MA 1640 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant 2S340-1600-150-MA 1640 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant 2S340-1600-200-MA 1640 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
R 6 390,55
inc. vat
In stock
SKU
6260174
CoroMill® Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for High Feed Side milling
| DCON - Connection Diameter | 16mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 92mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 228001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.256kg |
| OAL - Overall Length | 92mm |
| OHX - Maximum Overhang | 44mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 2mm |
| LU - Usable Length | 32mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 32mm |
| DC - Cutting Diameter | 16mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 12mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 41deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 15deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2 |
| ORDCODE | 2S340-1600-200-MA 1640 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1600_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:54:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1640 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6527 L |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant PTGNL 2525M 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 987,05 inc. vat -
Sandvik Coromant PTGNR 1616H 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 393,65 inc. vat -
Sandvik Coromant PTGNR 2020K 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 776,60 inc. vat -
Sandvik Coromant PTGNL 2020K 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 776,60 inc. vat -
Sandvik Coromant PDJNR 3232P 15HP T-Max™ P shank tool for turningR 5 350,95 inc. vat -
Sandvik Coromant PDJNL 3232P 15HP T-Max™ P shank tool for turningR 5 350,95 inc. vat
Write Your Own Review