Sandvik Coromant 415-25T12-05H CoroMill™ 415 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant 415-16T08-05H CoroMill™ 415 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant 415-16T08-05H CoroMill™ 415 face milling cutter
Previous
R 6 482,55
inc. vat
In stock
SKU
7082525
CoroMill® 415 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 415 face milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 17.8mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 30mm |
| BD - Body Diameter | 16mm |
| LB - Body Length | 12mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 0.6Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 190001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.054kg |
| OAL - Overall Length | 49.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 30mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 15deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0.62deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | -8deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5mm |
| Insert Thickness | 2.21mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.85mm |
| DC - Cutting Diameter | 11.6mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 11.6mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 7.73075978deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | -2.08319514deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 20mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | 415-20T10-05H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAC03_A0100_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:15:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_NR0502_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 415N-050206M |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 05 |
| TDZ - Thread Diameter Size | M 10 |
| CICT - Cutting Item Count | 5 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 5 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review