Sandvik Coromant 460.1-1400-042A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 460.1-1380-041A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 460.1-1380-041A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Previous
R 3 325,80
inc. vat
In stock
SKU
6241326
CoroDrill® 460 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 460 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 14mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 104.9mm |
| BD - Body Diameter | 13.891mm |
| LB - Body Length | 62mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 68741/min |
| WT - Weight Of Item | 0.196kg |
| OAL - Overall Length | 107mm |
| OHX - Maximum Overhang | 59.9296mm |
| LSC - Clamping Length | 45mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.3deg |
| LU - Usable Length | 43.3mm |
| DC - Cutting Diameter | 13.89mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 29.799837deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.117350611951 |
| PL - Point Length | 2.1mm |
| LCF - Chip Flute Length | 60mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 460.1-1389-042A1-XM GC34 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-11 16:19:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | GC34 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 K |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-PTFNL-27140-16W T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PTFNR-17090-16W T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PSRNR-27060-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PTFNL-22110-16W T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PSRNL-27060-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PTFNR-22110-16W T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat
Write Your Own Review