Sandvik Coromant 460.1-1470-110A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 460.1-1429-107A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 460.1-1429-107A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Previous
R 8 983,80
inc. vat
In stock
SKU
6422611
CoroDrill® 460 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 460 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 16mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 224.8mm |
| BD - Body Diameter | 14.5mm |
| LB - Body Length | 179mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 71131/min |
| WT - Weight Of Item | 340.8g |
| OAL - Overall Length | 227mm |
| OHX - Maximum Overhang | 176.8379mm |
| LSC - Clamping Length | 48mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 18.75deg |
| LU - Usable Length | 118.2mm |
| DC - Cutting Diameter | 14.5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 27.609461deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 8.151724137931 |
| PL - Point Length | 2.2mm |
| LCF - Chip Flute Length | 172mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 460.1-1450-109A1-XM GC34 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1600_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-11 16:25:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | GC34 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D1450L20-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1400C6-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 879,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1500C4-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1450L20-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 470,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1450L20-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 338,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1400C5-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 879,65 inc. vat
Write Your Own Review