Sandvik Coromant 462.1-2460-125A0-XM X2BM CoroDrill® 462-XM Solid carbide micro drill
Next
Sandvik Coromant 462.1-2440-125A0-XM X2BM CoroDrill® 462-XM Solid carbide micro drill
Previous
Sandvik Coromant 462.1-2440-125A0-XM X2BM CoroDrill® 462-XM Solid carbide micro drill
Previous
R 864,80
inc. vat
In stock
SKU
8172755
CoroDrill® 462-XM Solid carbide micro drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 462-XM Solid carbide micro drill
| DCON - Connection Diameter | 3mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 37.43mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 103941/min |
| WT - Weight Of Item | 0.013kg |
| OAL - Overall Length | 38mm |
| OHX - Maximum Overhang | 14.46mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 24.07deg |
| LU - Usable Length | 12.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 2.45mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 35deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 5.102040816327 |
| PL - Point Length | 0.571227mm |
| LCF - Chip Flute Length | 14mm |
| SIG - Point Angle | 130deg |
| ORDCODE | 462.1-2450-125A0-XM X2BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F3000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-06 14:06:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | X2BM |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | JS7 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review