Sandvik Coromant 490R-140416E-MM 1040 CoroMill™ 490 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 490R-140408E-MM 1040 CoroMill™ 490 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 490R-140408E-MM 1040 CoroMill™ 490 insert for milling
Previous
R 432,40
inc. vat
In stock
SKU
5888493
CoroMill® 490 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 490 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.9g |
| AN - Clearance Angle Major | 16deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13.8mm |
| RE - Corner Radius | 1.2mm |
| Insert Thickness | 3.9mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.1mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.3mm |
| L - Cutting Edge Length | 14mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| ORDCODE | 490R-140412E-MM 1040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 17:51:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MI1404_1 |
| Grade | 1040 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R200-015A20-10M CoroMill™ 200 face milling cutterR 5 117,50 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-015A20-10H CoroMill™ 200 face milling cutterR 5 613,15 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-038A32-12M CoroMill™ 200 face milling cutterR 7 860,25 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-020A25-12H CoroMill™ 200 face milling cutterR 6 239,90 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-036C3-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 7 932,70 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-052C5-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 11 022,75 inc. vat
Write Your Own Review