Sandvik Coromant 600-040Q16-10H CoroMill™ 600 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant 600-025A25-10H CoroMill™ 600 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant 600-025A25-10H CoroMill™ 600 face milling cutter
Previous
R 7 525,60
inc. vat
In stock
SKU
6252656
CoroMill® 600 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 600 face milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 5000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 190mm |
| LB - Body Length | 31.8mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 174001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.054kg |
| OAL - Overall Length | 190mm |
| OHX - Maximum Overhang | 130mm |
| LSC - Clamping Length | 60mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 4.5deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 5deg |
| LAMS - Inclination Angle | -8deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 10mm |
| Insert Thickness | 4.5mm |
| LU - Usable Length | 31.8mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 5mm |
| DC - Cutting Diameter | 22mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 22mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 7.99999974deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 4.9999998deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 32mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 1.5mm |
| ORDCODE | 600-032A32-10H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G3200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 16:17:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_NM1045_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 600-1045 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 10 |
| CICT - Cutting Item Count | 4 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review