Sandvik Coromant 690-100510M-P-SL 2040 CoroMill™ 690 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 690-100508M-E-SL 2040 CoroMill™ 690 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 690-100508M-E-SL 2040 CoroMill™ 690 insert for milling
Previous
R 395,60
inc. vat
In stock
SKU
5764719
CoroMill® 690 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 690 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 10mm |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| Insert Thickness | 5.2mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9mm |
| L - Cutting Edge Length | 10mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| ORDCODE | 690-100510M-P-SL 1030 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 17:45:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 10P |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MK1005P_1 |
| Grade | 1030 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DS20-D3900L40-07 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 913,70 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3967LX38-07 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 913,70 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3967LX38-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 13 658,55 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3967LX38-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 12 530,40 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3900L40-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 14 910,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D4000L40-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 12 530,40 inc. vat
Write Your Own Review